BARWY ŚWIĄTECZNEGO STOŁU
BARWY ŚWIĄTECZNEGO STOŁU

BARWY ŚWIĄTECZNEGO STOŁU

Opublikowany

Jak elegancko i komfortowo przygotować świąteczny stół, by przyjemnie spędzić przy nim czas z rodziną? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek odnośnie do kolorów, rodzajów dekoracji i zastawy stołowej.

W okresie Bożego Narodzenia życie rodzinne koncentruje się wokół świątecznego stołu. Przy nim spożywamy potrawy, dzielimy się opłatkiem, rozpakowujemy prezenty, a na rozmowach mijają nam długie godziny. Warto zastanowić się więc nad przeniesieniem tego mebla z jadalni do salonu lub lepszym wyeksponowaniu go w pokoju. Nie ustawiajmy stołu zbyt blisko ściany, żeby gościom nie było trudno do niego dotrzeć. Pamiętajmy też o komforcie siedzenia i korzystania z ustawionych na stole potraw. Krzesła powinny być tak rozstawione, by każdy dorosły miał dla siebie przynajmniej pół metra szerokości stołu.

Barwy Świąt

Stół wigilijny najczęściej pokrywa się śnieżnobiałym obrusem, ale śmiało można pokusić się o wybór innego koloru. Zieleń i czerwień to barwy, które tradycyjnie już dobrze sprawdzą się w tej roli. Mniej tradycyjne rozwiązania kolorystyczne też mogą być ciekawe i wprowadzą element przełamania wśród dominujących w tym czasie barw. Należy pamiętać, że obrus powinien zwisać równo, przynajmniej 20 cm ze wszystkich stron stołu.

Warto na Święta przygotować kilka stylizacji na stół i z pewnością będzie czas, by z każdej skorzystać. Z białym obrusem dobrze komponuje się wiele kolorów, więc serwetami, podkładkami i stroikami możemy codziennie wprowadzać nowy klimat. Wyjątkowo ozdobnie wygląda zestawienie ze sobą koloru granatowego i srebrnego – sugeruje Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert sieci salonów Agata.

Przy wyborze zastawy stołowej niekoniecznie trzeba kierować się ceną – ważne, by sztućce i talerze nie odbiegały od siebie stylem i jakością wykonania. Można też połączyć ze sobą dwa komplety naczyń w różnych kolorach.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na zastawę w desenie, lepiej dobrać do niej obrus jednolity. Zastawa gładka będzie dobrze wyglądać na obrusie wzorzystym i kolorowym – podpowiada ekspert salonów Agata.

A nóż widelec

Sztućce umieszczamy po bokach talerza płaskiego. Po prawej stronie kładziemy nóż obiadowo-deserowy (zwrócony ostrzem w stronę talerza) i łyżkę do zupy (miseczką do dołu), po lewej – widelec (zębami do góry), tu jest także miejsce dla złożonej w trójkąt albo prostokąt serwetki. 

Zaleca się, żeby sztućce miały końce rękojeści oddalone od siebie o 1 cm. Taka sama odległość powinna je dzielić od krawędzi stołu – podpowiada ekspert sieci salonów Agata. 

Na talerzu płaskim kładziemy talerz deserowy, a na nim talerz głęboki lub bulionówkę. Nad sztućcami po prawej stronie ustawiamy szklanki, a po lewej dodatki do dań głównych (krokiety, paszteciki do barszczu).

Zadbaj o klimat i styl

W centralnej części stołu powinno znaleźć się miejsce na świeczki – lepiej mniejsze niż większe, żeby ich blask nie utrudniał utrzymywania kontaktu wzrokowego z bliskimi. Warto też umieścić je w szklanej osłonie klosza. Dzięki temu sięganie po potrawy nie skończy się przypadkowym oparzeniem. Jeśli po rozstawieniu potraw zostanie nam dużo wolnej przestrzeni, możemy dodać kilka gałązek igliwia lub ozdób. Nie zastawiajmy jednak stołu do końca - delikatna przestrzeń jest wskazana ze względów estetycznych i dla łatwości odkładania większych naczyń w trakcie posiłku.

Przy tak przygotowanym stole wigilijnym cała rodzina będzie czuła się komfortowo, a okres świąteczny na pewno upłynie w przyjemnej atmosferze.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

0T5A5470.jpg

grafika | 7,68 MB

Pobierz
0T5A5549.jpg

grafika | 19,2 MB

Pobierz
0T5A5554.jpg

grafika | 7,04 MB

Pobierz
0T5A5530.jpg

grafika | 8,94 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.