ŚWIATŁO NA SALONACH
ŚWIATŁO NA SALONACH

ŚWIATŁO NA SALONACH

Opublikowany

Lead

Zaplanowanie oświetlenia stanowi niezwykle ważny etap urządzania salonu. Poza funkcjami praktycznymi, posiada ono również duży wpływ na nastrój wieczorów spędzanych w gronie najbliższych.  

Salon jako centrum naszego domu jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, zatem zainstalowane w nim oświetlenie również pełnić będzie kilka różnych zadań. Co i w jaki sposób powinniśmy oświetlać wyjaśniamy przy pomocy eksperta sieci salonów Agata.
 
Centralne źródło oświetlenia

Oświetlenie główne to takie, które swoim zasięgiem obejmuje jak największą powierzchnię pomieszczenia. Zazwyczaj w tej roli występuje lampa wisząca lub lampa sufitowa umieszczone w centralnej części salonu. Decydując się na tego typu oświetlenie dopasujmy model lampy nie tylko do stylu, ale także do wielkości i wysokości pomieszczenia.

Światło to doskonałe narzędzie do aranżowania wnętrza. Umiejętnie wykorzystane pozwala podkreślić walory salonu i ukryć jego mankamenty. Kierując strumień światła ku górze sprawiamy, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Efekt przeciwny zapewniają lampy skierowane na dół i umieszczone niżej. Ciekawym sposobem na zwiększenie wysokości pokoju jest zainstalowanie reflektorów punktowych rzucających na ścianę pionowe snopy światła. Oświetlona w ten sposób powierzchnia będzie jednocześnie idealnym miejscem na umieszczenie obrazu, rodzinnych fotografii lub innych pamiątek – radzi Karol Jaworek ekspert ds. oświetlenia w sieci salonów Agata.

Nie mniej istotny od rodzaju lampy jest strumień światła, jaki ona generuje. Pamiętajmy, że zbyt duża moc żarówki może spowodować, że nasz salon wyda się nienaturalnie rozjaśniony, a tym samym mało przytulny. Przyjmuje się, że w pokoju wielkości 18-25m2 najkorzystniejszy efekt daje użycie żarówki o mocy 75 wat. Powinniśmy też zwrócić uwagę na jej temperaturę barwową. W mieszkaniu zupełnie nie sprawdza się światło białe i chłodne. Kojarzy się ono raczej ze sterylnym miejscem pracy, gabinetem. W salonie znacznie przyjemniejsze i komfortowe jest oświetlenie o barwie ciepłej.

Łączenia światła

Decydując się na zastosowanie dodatkowych źródeł światła w salonie, zwykle naszym celem jest doświetlanie konkretnych stref i dopasowanie światła do funkcji, jakie spełnia dane pomieszczenie.

Jeśli w salonie często spożywamy posiłki, umieszczamy dodatkową lampę nad stołem, a jeżeli w tym pomieszczeniu najchętniej czytamy lub oglądamy telewizję, to idealnym rozwiązaniem będzie dodatkowy kinkiet na ścianie lub lampa stojąca. Takie mobilne źródło światła to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Umieszczone z boku, a nie u góry jest też bardziej wydajne – dodaje ekspert sieci salonów Agata.
 
Kilka źródeł światła w salonie to jednocześnie możliwość zmiany estetyki wnętrza w zależności od tego, jakie lampy włączymy w danej chwili. Do budowania klimatu salonu idealnie nadają się też diody LED’owe. Dyskretnie rozjaśniają wnętrze, budują klimat, a często pozwalają również regulować barwę światła.
 
Design na suficie

Szklane klosze, abażury z tworzywa sztucznego czy coraz modniejsza stal? A może niestandardowe rozwiązania, które wykorzystują ceramikę, drewno, wiklinę a nawet beton. Dobór oprawy lampy sufitowej lub stojącej to kwestia, która wpływa na wizerunek całego salonu. Ten dodatek może być też głównym bohaterem pomieszczenia. Rozłożysty żyrandol z dużą liczbą błyszczących elementów, czy jednobryłowa lampa oparta na prostym stelażu mogą podobnie przyciągać uwagę i stanowić dużą ozdobę wnętrza. Liczy się ich design, sposób ekspozycji oraz stylistyczne nawiązanie do całości pomieszczenia lub wręcz radykalne przełamanie tego stylu.

Często stosowanym zabiegiem jest kompletowanie zestawów: lampa sufitowa, kinkiet i lampa stojąca lub stołowa w jednym stylu. Takie zestawy dobrze wyglądają w dużych salonach, gdzie nie są ustawione zbyt blisko siebie. Zachowują spójność przestrzeni, ale nie narzucają zbyt mocno konkretnego stylu. W małych salonach warto ograniczyć się do eksponowania jednego źródła światła – dodaje Karol Jaworek.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

4822.jpg

grafika | 485 KB

Pobierz
P0317-05H-S8A1.jpg

grafika | 286 KB

Pobierz
TS-110314F.jpg

grafika | 1,16 MB

Pobierz
MX1104-2_Black.jpg

grafika | 88,9 KB

Pobierz
GK4ASGJBCL__Ella__HR.JPG

grafika | 4,57 MB

Pobierz
WQ2602061117C__Carla__HR.JPG

grafika | 531 KB

Pobierz
G07G0011CL__Mimi__HR.JPG

grafika | 2,63 MB

Pobierz
4825.jpg

grafika | 481 KB

Pobierz
Lampa_Dots.jpg

grafika | 1020 KB

Pobierz
CO-109097CF.JPG

grafika | 495 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.