URZĄDŹ SOBIE MIEJSCE DO SPANIA

URZĄDŹ SOBIE MIEJSCE DO SPANIA

Opublikowany

Urządzanie sypialni to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy zależy nam na wykreowaniu prawdziwie relaksującej przestrzeni. Meble, oświetlenie i dodatki – każdy z tych elementów wpływa na jakość naszego codziennego wypoczynku.  

Sypialnia to nasze domowe centrum wypoczynku i regeneracji, dlatego warto podejść do jej urządzania ze szczególną pieczołowitością. Zaaranżowanie pomieszczenia, w którym zawsze będziemy czuć się przytulnie, nie jest na szczęście takie trudne czy kosztowne.

Zacznij od łóżka
Meblem, którego w żadnej sypialni nie może zabraknąć, jest duże i wygodne łóżko. Szerokość posłania dla jednej osoby powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów, zaś w przypadku dwuosobowego łóżka nie może być mniejsza niż 140 centymetrów. Z kolei długość materaca powinna mieć 20 centymetrów zapasu w stosunku do wzrostu jego użytkownika.

Najpopularniejsze są łóżka ze stelażem drewnianym (lub z płyty drewno podobnej). Dębina, sosna oraz buk to trzy gatunki drewna, służące zazwyczaj za materiał do produkcji łóżek. Różnią się kolorem, wytrzymałością, łatwością wybarwiania i obróbki czy wreszcie metodami konserwacji. To, na którą odmianę się ostatecznie zdecydujemy, zależy zatem wyłącznie od naszych własnych potrzeb i upodobań. Warto pamiętać, że wykonane z drewna i pozbawione tapicerki stelaże zalecane są osobom cierpiącym na alergie skórne (odnosi się to zwłaszcza do drewna sosnowego, które jest odporne na gromadzenie się wszelkiego rodzaju pyłków i drobnoustrojów).

Jak duże łóżko i z jaką konstrukcją wybierzemy zależy od naszych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia, ale z pewnością mebel ten powinien także dobrze wyglądać. Łóżko stanowi epicentrum sypialni zatem jego styl rzutuje na wizerunek całego pokoju.
W ofercie wielu producentów pojawiają się ostatnio łóżka tapicerowane. Decydując się na taki mebel skupiamy się głównie na wyborze tkaniny obiciowej. Producenci zapewniają szeroki wybór materiałów różniących się fakturą, obszyciem, wzorem czy kolorystyką. Dostępne są łóżka obite skórą naturalną i ekologiczną. Te modele posiadają często wiele dodatkowych funkcji, takich jak: regulowane oparcia i zagłówki, podręczne półki oraz oświetlenie LED - dodaje Angelika Anusiewicz-Bochenek, ekspert z sieci salonów Agata.

Wyposażenie sypialni
Pełna kolekcja mebli do sypialni obejmuje najczęściej: łóżko, nocne szafki, szafę i komodę. W wybranych zestawach występuje też toaletka, lustro oraz różnej wielkości półki. Nawet jeśli oferta jest bardzo szeroka dobierajmy meble przede wszystkim do przestrzeni jaką dysponujemy.

Jeśli zależy nam na wyposażeniu sypialni w część garderobianą, warto zastanowić się nad zakupem dużej, kilkudrzwiowej szafy. Możemy wybierać pomiędzy standardowym kształtem mebla a narożnym. Ta druga opcja zaoszczędzi nam sporo miejsca i ułatwi aranżacje pozostałych elementów wystroju sypialni. Pamiętajmy jednak, by wybierając szafę kierować się jej pojemnością i funkcjonalnością. Zwróćmy uwagę na długość drążka na wieszaki, jak gęsto rozstawione zostały półki oraz czy mebel wyposażono w dolne i górne szuflady.

Więcej niż odpoczynek
Przekształcenie sypialni w strefę wieczornej rekreacji wymaga przemyślenia naszych codziennych rytuałów. Czy często słuchamy muzyki w zaciszu własnej sypialni, czy może raczej oglądamy filmy? Czy relaksuje nas czytanie książek, czy bardziej odprężamy się szperając w Internecie. Warto pamiętać o tych kwestiach, gdy przestrzeń w naszym mieszkaniu jest ograniczona i musimy (lub chcemy) połączyć kilka funkcji w jednym pomieszczeniu. Szczególnie w sypialni każdy z elementów wyposażenia wnętrza dobieramy w oparciu o nasze prywatne potrzeby i zwyczaje. Elektroniczne gadżety potrafią umilić czas, ale lepiej nie przesadzać z ich obecnością. To miejsce, w którym chcemy odpocząć i zrelaksować się, co raczej się nie uda, jeśli otoczymy się nadmierną liczbą bodźców zewnętrznych.

Zmysł estetyczny
Żadne pomieszczenie nie może obejść się bez odpowiednio dobranych ozdób i dodatków. W przypadku sypialni warto wykorzystywać bardziej subtelne elementy. Unikajmy przedmiotów masywnych i przytłaczających takich jak: ciężkie zegary ścienne czy duże obrazy. Nie zaleca się także opierania aranżacji na jaskrawej, mocnej kolorystyce oraz mało subtelnym, nachalnym wzornictwie. Mile widziane są wszelkiego rodzaju tekstylia (dywany, zasłony, narzuty i poduszki). Powinny one jednak charakteryzować się raczej stonowanym, uspokajającym wybarwieniem, dopasowanym do wybranego wcześniej łóżka oraz mebli.

„Światło-czułe” wnętrze
Ważną rolę w wystroju sypialni odgrywa oświetlenie. Z góry możemy założyć, że ograniczenie się do jednej, znajdującej się w centralnej części sufitu lampy będzie niewystarczające. Pamiętajmy, że sypialnia jest pokojem, w którym większość czasu spędzamy w godzinach wieczornych – z tego właśnie powodu ważne jest zastosowanie oświetlenia punktowego, w postaci różnego rodzaju lampek i kinkietów. Tych ostatnich nie rozmieszczamy jednak w sposób przypadkowy, lecz staramy się maksymalizować ich funkcjonalność. Lampki służącej do czytania w łóżku nie umieszczamy nad głową, lecz nieco z boku.

By nadać sypialni przytulnego klimatu najlepiej jest wybrać światło zbliżone do barwy dziennej, ewentualnie nieco jej cieplejszy odcień– dodaje Angelika Anusiewicz – Bochenek.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Agata_Carvalo_aranz.jpg

grafika | 8,34 MB

Pobierz
Agata_Carvalo_aranz_szafa.JPG

grafika | 8,04 MB

Pobierz
moita.png

grafika | 667 KB

Pobierz
Agata_Lavenda_5.jpg

grafika | 1,05 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.