1,5 miliona osób obejrzało wystawę

1,5 miliona osób obejrzało wystawę

Opublikowany

Wystawę najciekawszych krzeseł Paged w salonach Agata obejrzało już 1,5 miliona osób. Jesienią ekspozycja pojawi się m.in. na Łódź Design Festival.

Zainaugurowaną na początku tego roku w Warszawie wystawę najciekawszych krzeseł firmy Paged pt. „Od Thoneta do Rygalika” obejrzało już 1,5 miliona osób. Ekspozycja była prezentowana w 14 salonach sieci Agata w całej Polsce. Od września wystawa będzie też pokazywana na najważniejszych festiwalach designu w naszym kraju.

Po wakacjach Warszawa będzie gościła Thoneta i Rygalika już po raz trzeci. Tym razem ekspozycja stanie się częścią Wawa Design Festiwal i od 5 do 13 września będzie można ją oglądać w hali Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. W planach są też wizyty w Białymstoku i Lublinie. Tam powstały najnowsze salony sieci Agata więc tym bardziej chcemy nowym klientom pokazać polski design w najlepszym wydaniu – zapowiada Angelika Anusiewicz – Bochenek, Zastępca Dyrektora Marketingu w firmie Agata S.A.

Na trasie wystawy jest też kultowy Łódź Design Festival, czyli miejsce, gdzie prezentuje się wszystkie najważniejsze prace artystów sztuki użytkowej w Polsce. 11 października w lobby hotelu Tobacco w Łodzi przy ul. Kopernika 64 wystawę zaprezentuje osobiście Tomek Rygalik.
 
O wystawie
Wystawa prezentuje trzynaście starannie wyselekcjonowanych modeli krzeseł i foteli, które pochodzą z różnych okresów funkcjonowania firmy Paged. Od dziewiętnastowiecznego krzesła 14 Michaela Thoneta, które podbiło świat, przez wybitny projekt Sig autorstwa Mariana Sigmunda z przełomu lat 50. i 60., po współczesne modele, m.in. marki Paged Collection, którą stworzył Tomek Rygalik, Dyrektor Kreatywny Paged. Wśród eksponatów znalazł się popularny fotel bujany oraz mniej znane i nietypowe modele np. fotel – laska. Nie brakuje też mebli autorstwa projektantów młodego pokolenia. Wystawa demonstruje historię Pagedu, który może poszczycić się najdłuższą tradycją przemysłowej produkcji mebli w Polsce. Nieprzerwana od 1881 roku działalność przedsiębiorstwa stanowi najważniejszą z kart historii polskiego meblarstwa.
 
Pragniemy pokazać zwiedzającym jak istotne miejsce zajmuje krzesło w historii wzornictwa przemysłowego. Stworzenie udanego projektu, tego z pozoru nieskomplikowanego i powszechnego mebla, jest ogromnym wyzwaniem. Od wieków mierzą się z nim najlepsi projektanci, wierząc, że spośród wszystkich innych mebli to właśnie krzesło stanowi swego rodzaju manifest wartości swoich czasów, staje się symbolem epoki i ponadczasową ikoną. Wystawa jest także świadectwem roli jaka pełni Paged w dziedzinie światowego projektowania. Ten ostatni aspekt najpełniej wyraża ambitne wzornictwo Paged Collection, ale także klasyczne krzesło 14 Michaela Thoneta lub bardziej współczesny model Antilla. Produkowane na masową skalę są znane na całym świecie i stanowią niekwestionowane ikony designu - mówi o wystawie Tomek Rygalik, Dyrektor Kreatywny Paged.
 
Krótkie opisy przy eksponatach pomogą oglądającym wystawę w lepszym poznaniu historii krzeseł i foteli produkowanych przez Paged. Każda notka rozpoczyna się od liczebnika – hasła wywoławczego – zwracającego uwagę na najbardziej charakterystyczną cechę poszczególnych modeli.

Złożoność procesu projektowania
Na przykładzie trzynastu różnorodnych modeli, zwiedzający mają okazję nie tylko prześledzić jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniało się wzornictwo przemysłowe. Wystawa ukazuje niezwykłą złożoność procesu projektowania, którego nie sposób sprowadzić jedynie do aspektów estetycznych. Z opisów wielu prezentowanych modeli oglądający ekspozycję dowiedzą się jakie czynniki wpływają na finalną formę mebla. Wydobyte zostały techniczne, historyczne, społeczne i kulturowe konteksty projektowania. Podkreślono również czasochłonność procesu tworzenia i wdrażania mebli.
 
Kalendarz wystawy OD THONETA DO RYGALIKA
5.09 – 13.09: WAWA DESIGN FESTIVAL (Soho faktory, ul.Mińska 25, Warszawa)
15.09 – 7.10 Salon Agata w Białymstoku, ul.Narodowych Sił Zbrojnych 11, Białystok
08.10 – 18.10 ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL (Hotel Tobacco ul. Kopernika 64, Łódź)
19.10 – 08.11 Salon Agata w Lublinie
Na wystawie prezentowane są następujące modele:

Tolo, proj. Tomek Rygalik, rok produkcji 2014
Dwie unikalne technologie, które są wizytówką firmy Paged, zostały połączone w jednym modelu krzesła. Elementy z giętego drewna i profilowanej sklejki składają się na nowatorski model Tolo.
 
Evo, proj. Agnieszka Pikus, rok produkcji 2014
Trzy nogi to nietypowe rozwiązanie konstrukcyjne. Pomimo ograniczenia ich liczby, model jest stabilny i wytrzymały. Evo nawiązuje do klasycznego thonetowskiego krzesła, którego forma przełożona została na język współczesności.
 
Prop, proj. Nikodem Szpunar, rok produkcji 2013
Wykonanie dopracowanego projektu mebla oraz jego wprowadzenie do produkcji jest czasochłonnym procesem. Nawet proste z pozoru formy wymagają starannego projektowania przy udziale specjalistów z wielu dziedzin. Zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji krzesła Prop zajęło 31 miesięcy.
 
K2, proj. Tomek Rygalik, rok produkcji 2014
Ewolucja jednego projektu prowadzi często do powstania całej kolekcji mebli. Na rodzinę mebli K2 składa się siedem produktów obejmujących różnego rodzaju siedziska i stoły. Wzornictwo K2 jest z pozoru eklektyczne. Odwołuje się subtelnie do stylu górskiego - odnaleźć w nim można nawiązania do tradycyjnej formy zydla.
 
Sig, proj. Marian Sigmund, rok produkcji 1958
Jeden z najważniejszych projektów w historii firmy Paged pojawił się w sprzedaży w 1958 roku. Na przełomie lat 50. i 60. powstało wiele wybitnych mebli, które przeszły do historii polskiego wzornictwa przemysłowego. Ikony te inspirują współczesnych projektantów.
 
14 proj. Michael Thonet, rok produkcji 1859
Opracowana przez Michaela Thoneta w połowie XIX w. metoda gięcia drewna zrewolucjonizowała produkcję mebli. Jej wynalazca jest też autorem krzesła, które podbiło świat. Model nr 14 w niezmienionej formie produkowany jest z ogromnym sukcesem od przeszło 150 lat.
 
Nieobojętne krzesło, proj. Michał Piróg, rok produkcji 2011
Model powstał w ramach projektu Celebrities Line. Forma krzesła inspirowana jest 59 wstążeczkami, które symbolizują największe zagrożenia XXI wieku. W ten sposób projekt „Niobojętnego krzesła” odwołuje się do świadomości problemów społecznych.

Rein Chair proj. Robert Pludra & Jakub Sobiepanek, rok powstania 2011
Pierwotny model powstał w ramach V edycji festiwalu Przetwory Design. Charakterystyczne „szelki” wykonane zostały z tektury odzyskanej z pudełek po świetlówkach. Następnie we współpracy z firmą Paged powstała wersja, w której drewniane listewki „szelki” stanowią element konstrukcyjny.
 
Walking Stick Chair, połowa XIX w.
W drugiej połowie XIX wieku praktyczne i wytrzymałe gięte krzesła masowo się upowszechniły. W tym czasie powstały też najbardziej niezwykłe wariacje na ich temat, w tym wersja mobilna... Walking Stick Chair to połączenie laski z rozkładanym stołkiem, na którym można odpocząć podczas spaceru.

Fotel bujany, połowa XIX w.
W fotelu bujanym znajduje się najdłuższy element wykonany z gięciny. Drewniana płoza podtrzymująca siedzisko i oparcie ma aż 259 cm długości. Produkowany przez Paged model tylko nieznacznie różni się od klasycznego pierwowzoru z połowy XIX w.

Antilla, projekt Paged Design Team, pierwsze wersje połowa lat 70.
Klasyczna forma krzesła z charakterystycznymi dziesięcioma szczebelkami toczonymi z drewna. Krzesło w XVIII w. opanowało Amerykę, gdzie przez długie lata było najbardziej popularnym meblem. Zobaczyć je można niemal w każdym westernie.
 
Krzesło dla polskiej Prezydencji, proj. Tomek Rygalik, rok produkcji 2011
Model zaprojektowany został z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. Krzesło pojawiło się w 6 miastach prezydencji (Sopot, Bruksela, Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław), w których obywały się m.in. Inauguracja polskiej Prezydencji, Europejski Kongres Kobiet, Europejski Kongres Kultury. Zasiadali na nim wybitni przedstawiciele polityki, kultury i gospodarki.
 
Paola, proj. Paged Design Team, rok produkcji 2013
Model Paola to najlepiej sprzedające się krzesło marki Paged w salonach Agata Meble. Wykonana z drewna bukowego rama dostępna jest w jedenastu kolorach i wybarwieniach. Wygodne tapicerowane siedzisko i efektowne oparcie z drewnianych listew. Wszytko za przystępną cenę 219 zł.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ANTILLA.jpg

grafika | 916 KB

Pobierz
Prezydencja.jpg

grafika | 5,72 MB

Pobierz
paged_01-2.jpg

grafika | 4,22 MB

Pobierz
14.jpg

grafika | 1,91 MB

Pobierz
Sig.jpg

grafika | 1,07 MB

Pobierz
Wystwa_zdj_cie_g__wne.jpg

grafika | 5,64 MB

Pobierz
bujak.jpg

grafika | 904 KB

Pobierz
paola.jpg

grafika | 2,31 MB

Pobierz
projektanci.jpg

grafika | 460 KB

Pobierz
IMG_0633.jpg

grafika | 12,4 MB

Pobierz
krzeslo_laska.jpg

grafika | 164 KB

Pobierz
Rein_Chair.jpg

grafika | 1,63 MB

Pobierz
Nieobojetne_krzeslo.jpg

grafika | 4,89 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.