PLAN NA NOWE MIESZKANIE

PLAN NA NOWE MIESZKANIE

Opublikowany

Przeprowadzka do nowego mieszkania to duża zmiana w naszym życiu. Radzimy jak przejść przez proces organizacji i aranżacji wnętrza, by poczuć dobrą energię w nowym miejscu i stworzyć przestrzeń bliską naszym marzeniom.

Zakup nowego mieszkania budzi w nas duszę dekoratora. Biorąc się za samodzielne urządzanie przestrzeni mieszkalnej warto pamiętać o sprawdzonych zasadach, dzięki którym unikniemy wielu błędów. Wspólnie z ekspertem salonów meblowych Agata prezentujemy kilka wskazówek, które ułatwią rozplanowanie nowego mieszkania tak, by spełniało nasze najważniejsze potrzeby.

Układ mieszkania
Już przy zakupie oceniamy czy rozkład pomieszczeń odpowiada naszemu stylowi życia. Liczba i wiek członków rodziny, potrzeba stworzenia odseparowanego stanowiska pracy (w przypadku pracujących w domu), zwyczaj częstego przyjmowania gości na nocleg czy w końcu wypracowane przez lata nawyki powinny stanowić dla nas ważny punkt odniesienia. Widząc plan mieszkania już wiemy, czy będzie ono nam pasowało. Jeśli stwierdzimy, że inwestycja jest warta zainteresowania, ale nie spełnia wszystkich naszych oczekiwań, można zastanowić się nad drobnymi przeróbkami budowlanymi. Warto to skonsultować z deweloperem i wynająć profesjonalnego projektanta.
 
- Prawie zawsze dobrym pomysłem jest usytuowanie salonu w sąsiedztwie kuchni lub wręcz połączenie ze sobą tych dwóch pomieszczeń. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na przestrzeni - zwłaszcza, gdy mówimy o niedużych, dwu lub trzypokojowych mieszkaniach - lecz także znacząco ułatwimy poruszanie się po tak zwanej dziennej lub jadalnianej części. Z kolei umiejscawiając obok siebie sypialnię i łazienkę ułatwimy sobie korzystanie z nich na przykład w nocy – radzi Angelika Anusiewicz - Bochenek, ekspert salonów meblowych Agata.

Zrób to funkcjonalnie
Pamiętajmy, że celem jest rozplanowanie wszystkiego tak, aby nawet najmniejsze lokum sprawiało wrażenie przestronnego i przytulnego. Warto rozważyć podzielenie przestrzeni na dwie główne strefy.

- Strefa dzienna zwykle jest dostępna dla domowników i gości. W jej skład wchodzić mogą: salon, jadalnia oraz kuchnia. To często bardziej reprezentacyjna część, o którą wyjątkowo dbamy, ale też regularnie zmieniamy jej wystrój by uatrakcyjnić wizerunek naszego mieszkania. Jeśli dysponujemy dodatkowymi pomieszczeniami możemy przeznaczyć je na dodatkowy pokój gościnny lub gabinet. W dużych mieszkaniach przydaje się dodatkowa, nawet niewielka, łazienka, która z reguły jest przeznaczona dla gości, ale z pewnością przyda się też jeśli domowników jest więcej niż trójka.

Strefa nocna jest znacznie bardziej intymnym miejscem. To w niej znajdują się nasze prywatne pokoje, sypialnie czy garderoby. W jej skład wchodzą także pokoje dziecięce, domowe biblioteczki czy pomieszczenia gospodarcze. Jest to strefa, w której mamy się przede wszystkim czuć komfortowo. To tu zwykle eksponujemy rodzinne zdjęcia, prywatne kolekcje i rzeczy, które są dla nas ważne – dodaje Angelika Anusiewicz - Bochenek.
Jest to podział umowny, dlatego w podobny sposób możemy postąpić urządzając kawalerkę. W tym przypadku, strefa dzienna i nocna wyodrębnione zostają w granicach jednego pomieszczenia. Jest to jak najbardziej możliwe, o ile zawczasu stworzymy projekt, dzięki któremu – przynajmniej optycznie – wydzielimy salon, sypialnie czy aneks kuchenny.

Wybór mebli
Zwieńczeniem procesu urządzania mieszkania jest wybór odpowiednich mebli. Z pewnością ich ustawienie zwiększy estetykę wnętrza, ale nie powinniśmy zapominać także o ich funkcjonalności. Zwykle rodzaj mebli dostosowujemy do wielkości przestrzeni.

- Podczas urządzania kawalerki lub małego mieszkania powinniśmy postawić przede wszystkim na meble wielofunkcyjne, które pozwolą ekonomiczniej gospodarować przestrzenią. Sofa z opcją rozkładania może służyć zarówno do dziennego wypoczynku, jak i spania. Warto zatem przed zakupem upewnić się, że nadaje się ona zwłaszcza do tej drugiej czynności: posiada wysokiej jakości materac oraz dobrze wyprofilowany zagłówek. Podobnie jest z wyborem stołu, który w najbardziej optymalnym wariancie będzie również pełnił rolę blatu kuchennego lub biurka. Aranżując nieduże mieszkanie koniecznością jest przygotowanie możliwie największej liczby schowków, pojemników czy pawlaczy, bez których mała przestrzeń, jaką dysponujemy mogłaby ulec zagraceniu – radzi Angelika Anusiewicz - Bochenek.

Znacznie łatwiejszym zadaniem jest umeblowanie mieszkania wielopokojowego lub apartamentu. Skupiamy się wówczas głównie na dobieraniu przedmiotów, które nam się podobają. Możemy też pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, na przykład w postaci wygodnego łóżka z baldachimem, ozdobnych komód czy toaletek. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zaopatrzyć nasz salon w komplet wypoczynkowy składający się z wygodnych foteli i szezlongów. Nawet w mieszkaniu o dużym metrażu ważne jest przygotowanie odpowiedniej liczby schowków niezbędnych dla utrzymywania porządku. W dużych apartamentach wspomniane wcześniej pojemniki i pawlacze zostaną zastąpione przez wielkie, trzydrzwiowe szafy lub po prostu całą garderobę.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Agata_Loft__2_.jpg

grafika | 9,4 MB

Pobierz
gabinet_01_800px.jpg

grafika | 178 KB

Pobierz
Hamburg_AN_6043d5_RGB98.jpg

grafika | 13,3 MB

Pobierz
Agata_Studio_modulowiec4.jpg

grafika | 5,93 MB

Pobierz
TORINO_dzienny_I.jpg

grafika | 4,17 MB

Pobierz
Agata_Carvalo_aranz_szafa.JPG

grafika | 8,04 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.