Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?
Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?

Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?

Opublikowany

Gra światłem jest sztuką, szczególnie przy aranżacji wnętrz salonów czy sypialni. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby pomieszczenia sprawiały wrażenie przytulnych oraz optycznie większych. Sprawdź, jak dzięki oświetleniu nadać wnętrzu odpowiedni klimat.

Pokój dzienny – dywersyfikacja i barwa to podstawa

Jeśli planujemy oświetlenie dużego pokoju pamiętajmy o tym, aby było w nim przynajmniej kilka różnych źródeł światła z możliwością regulacji jego natężenia. Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziennym czy sypialni będzie postawienie na lampę wiszącą i podłogową – wtedy oświetlenie można dostosować do pory dnia i aktualnych potrzeb. Światło powinno być rozmieszczone równomiernie, ale praktycznie. Dlatego klasycznym, dobrym rozwiązaniem jest lampka na stoliku przy sofie, umożliwiająca wieczorne czytanie ulubionej książki.
Agata SA_Lampa wisząca Futura.jpgAgata SA_Lampa wisząca Skeleton.jpgAgata SA_Lampa sufitowa Spring.jpg
Jedną z cech światła, która pozwala na wiele kombinacji i rozwiązań, jest jego natężenie. Nie zapomnij jednak o tym, że równie ważna jest jego barwa (ciepła, zimna, neutralna) odpowiedzialna za tworzenie nastroju. Zastanów się, jak zazwyczaj spędzasz czas w salonie lub innym pomieszczeniu, i przy pomocy specjalistów w salonach, dopasuj odpowiednie oświetlenie do swoich potrzeb.

Popularnymi barwami światła stosowanego do oświetlenia ogólnego są: barwa dzienna, chłodno-biała, biała, ciepło-biała. Są to barwy uniwersalne, na które warto zdecydować się wtedy, gdy nasz salon pełni różne funkcje w zależności od pory dnia. W pokoju dziennym najważniejszy jest gust i nasze indywidualne potrzeby. Ciekawe efekty można uzyskać mieszając barwy, właśnie w ten sposób najłatwiej kreować atmosferę  

Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia

Twórz klimat dzięki podświetlanym meblom

Mniej oczywistym, a bardzo praktycznym rozwiązaniem o walorach dekoracyjnych, jest wykorzystanie mebli z funkcją podświetlania. Jest to sprytny zabieg aranżacyjny, dający możliwość personalizacji wnętrza i doboru odpowiednich dodatków. Światło wtedy jest delikatne i ma służyć nadaniu przestrzeni klimatu, czy elegancji.

Podświetlenie LED doskonale sprawdza się w witrynach ze szklanymi elementami. Białe lub kolorowe światło delikatnie rozprasza się na całej powierzchni półki, podkreślając stające na nich elementy dekoracyjne takie jak np. waza czy szklane akcesoria. Wtedy ten efekt uzyskuje wzmocnienie.  Ważne, aby zachować umiar – czasem jeden podświetlany mebel np. komoda czy witryna wystarczą, aby nadać wnętrzu smaku

Arkadiusz Jasiński, ekspert Agata S.A. ds. mebli skrzyniowych.

Agata SA_Witryna Alabaster.jpgAgata SA_Komoda Saint Tropez.jpgAgata SA_Witryna Lanao.jpgAgata SA_Witryna Moka.jpgAgata SA_Kredens Castilla.jpg

Królowa klimatu – sypialnia

Myśląc o pokoju, który najbardziej zasługuje na uwagę przy kreowaniu odpowiedniego nastroju, większość z nas postawi prawdopodobnie na sypialnię. Dla wypoczynku i właściwej regeneracji po całym dniu powinniśmy zaaranżować ciepłe, delikatne światło o barwie poniżej 6000 K.  Jeśli lubimy czytać przed snem, nie zapomnijmy o lampce na stoliku nocnym. Sprawdzi się ona znacznie lepiej, niż intensywne źródło światła. Jeśli wolimy postawić na pełen relaks zrezygnujmy czasem ze sztucznego światła i zapalmy kilka świec – sypialnia to odpowiednie miejsce na tego typu dekoracje.
Agata SA_Lampa stołowa.jpgAgata SA_Lampa stołowa GE L307.jpgAgata SA_Lampa stołowa Stole.png

Ciekawym pomysłem są też kinkiety, czyli lampki pełniące głównie funkcję zdobienia. Warto wiedzieć, że oświetlenie ścienne potrafi modyfikować optycznie przestrzeń: skierowane do góry (np. kinkiety) wizualnie zwiększy przestrzeń, natomiast skierowane do dołu zbuduje intrygujący nastrój, tworząc jednocześnie wrażenie obniżenia stropu. Oświetlenie jest trudne do samodzielnej aranżacji, wymaga wiedzy i wyobraźni przestrzennej. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty w Salonie pokazując np. rozkład pomieszczenia

Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia

Agata SA_Kinkiet Naomi.pnggata SA_Kinkiet Celine Smoke.jpgAgata SA_Kinkiet Jewelery.jpgAgata SA_Kinkiet Idana.jpg
Ostatecznie to, na jakie oświetlenie zdecydujemy się urządzając mieszkanie, będzie miało duży wpływ na to, jak się będziemy w nim później czuć i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Dlatego warto pamiętać o tym, aby przy doborze i rozmieszczeniu lamp myśleć w dużej mierze w sposób funkcjonalny.

Więcej o produktach:
https://www.agatameble.pl/Witryna Moka
https://www.agatameble.pl/Witryna Alabaster
https://www.agatameble.pl/Lampa wisząca Futura
https://www.agatameble.pl/Lampsa Spring
https://www.agatameble.pl/Kinkiet Idana
https://www.agatameble.pl/Kinkiet Naomi
https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Kinkiet Jewelery
 https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Lampa stołowa
 https://www.agatameble.pl/Lampa stołowa Ge L307
https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Lampa stołowa Sole

O Agata SA.:
 Agata S.A. to sieć wielkopowierzchniowych salonów mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz w Polsce; obejmująca 21 wielkopowierzchniowych salonów zlokalizowanych zarówno w dużych, jak i średnich miastach w całym kraju. Agata S.A. poprzez punkty sprzedaży detalicznej i e-commerce oferuje kolekcje do pokoju dziennego, dziecięcego, sypialni, jadalni i kuchni, a także szeroką gamę produktów i akcesoriów do aranżacji wnętrz. Marka zapewnia dostęp do artykułów ponad 250 krajowych i zagranicznych producentów kilkudziesięciu marek własnych oraz szerokiego grona doradców, projektantów i ekspertów.
Więcej o Agata S.A: www.agatameble.pl

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Komunikat prasowy_Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat_14.08.2017.docx

docx | 365 KB

Pobierz
Arkadiusz Jasiński__ekspert mebli skrzyniowych Agata S.A..jpg

grafika | 5,22 MB

Pobierz
Agata_FOGGIA_sypialnia.jpg

grafika | 5,95 MB

Pobierz
Karol Jaworek, ekspert oświetlenia Agata S.A..jpg

grafika | 5,09 MB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Naomi.png

grafika | 80 KB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Jewelery.jpg

grafika | 20,4 KB

Pobierz
Agata SA_Kredens Castilla.jpg

grafika | 27,5 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa Stole.png

grafika | 92 KB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Idana.jpg

grafika | 9,33 KB

Pobierz
gata SA_Kinkiet Celine Smoke.jpg

grafika | 59,3 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Lanao.jpg

grafika | 15,5 KB

Pobierz
Agata SA_Komoda Saint Tropez.jpg

grafika | 9,01 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa wisząca Skeleton.jpg

grafika | 23,6 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Moka.jpg

grafika | 13,6 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa.jpg

grafika | 26,7 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa sufitowa Spring.jpg

grafika | 12,6 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa wisząca Futura.jpg

grafika | 11,1 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Alabaster.jpg

grafika | 10,2 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa GE L307.jpg

grafika | 15,5 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Modne wnętrze na jesień, czyli dodatki, których nie może zabraknąć w Twoim domu!

temu

Zmiana garderoby to nie wszystko, o czym powinnaś pamiętać, przygotowując się na nadchodzącą porę roku. Przearanżowanie wnętrza według obowiązujących trendów powinno znaleźć się na Twojej liście jesiennych zadań. Wyraziste, ciepłe i kolorowe barwy oraz zaskakujące wzory będą dominowały w nadchodzącym sezonie jesień/zima 2018.
Zieleń angielska wchodzi na salony. Sprawdź, co przewidują eksperci

temu

Chcesz wprowadzić elegancję i szyk do swojego mieszkania? Nic prostszego! W tym sezonie masz szansę podkreślić swoje wnętrze modnymi meblami i dodatkami w kolorze butelkowej zieleni. Dawniej kojarzony z ciężkim, angielskim wystrojem, obecnie stał się najbardziej pożądanym kolorem w aranżacji wnętrz. Ekspert salonów Agata podpowiada, jak wprowadzić tę szlachetną barwę do swoich czterech kątów.
Czas na wiosenne porządki! 3 sposoby na bałagan w szafie

temu

Masz mnóstwo zimowych ubrań w szafie? Chciałabyś wymienić garderobę na wiosenno-letnią, ale nie masz na nią miejsca? To odpowiedni moment na porządki! Natalia Nowak, ekspert aranżacji wnętrz salonów Agata zdradza 3 sposoby na bałagan w szafie.
Wiosenne śniadanie na balkonie. Sprawdź, jak stworzyć niepowtarzalny klimat!

temu

Wiosenna aura sprzyja długim spacerom, rowerowym przejażdżkom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Doskonałym pomysłem na rozpoczęcie ciepłego, majowego weekendu może okazać się pyszne śniadanie i aromatyczna kawa na balkonie. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby stworzyć niepowtarzalny klimat na kilku metrach kwadratowych!