Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?
Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?

Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat?

Opublikowany

Gra światłem jest sztuką, szczególnie przy aranżacji wnętrz salonów czy sypialni. Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby pomieszczenia sprawiały wrażenie przytulnych oraz optycznie większych. Sprawdź, jak dzięki oświetleniu nadać wnętrzu odpowiedni klimat.

Pokój dzienny – dywersyfikacja i barwa to podstawa

Jeśli planujemy oświetlenie dużego pokoju pamiętajmy o tym, aby było w nim przynajmniej kilka różnych źródeł światła z możliwością regulacji jego natężenia. Dobrym rozwiązaniem w pokoju dziennym czy sypialni będzie postawienie na lampę wiszącą i podłogową – wtedy oświetlenie można dostosować do pory dnia i aktualnych potrzeb. Światło powinno być rozmieszczone równomiernie, ale praktycznie. Dlatego klasycznym, dobrym rozwiązaniem jest lampka na stoliku przy sofie, umożliwiająca wieczorne czytanie ulubionej książki.
Agata SA_Lampa wisząca Futura.jpgAgata SA_Lampa wisząca Skeleton.jpgAgata SA_Lampa sufitowa Spring.jpg
Jedną z cech światła, która pozwala na wiele kombinacji i rozwiązań, jest jego natężenie. Nie zapomnij jednak o tym, że równie ważna jest jego barwa (ciepła, zimna, neutralna) odpowiedzialna za tworzenie nastroju. Zastanów się, jak zazwyczaj spędzasz czas w salonie lub innym pomieszczeniu, i przy pomocy specjalistów w salonach, dopasuj odpowiednie oświetlenie do swoich potrzeb.

Popularnymi barwami światła stosowanego do oświetlenia ogólnego są: barwa dzienna, chłodno-biała, biała, ciepło-biała. Są to barwy uniwersalne, na które warto zdecydować się wtedy, gdy nasz salon pełni różne funkcje w zależności od pory dnia. W pokoju dziennym najważniejszy jest gust i nasze indywidualne potrzeby. Ciekawe efekty można uzyskać mieszając barwy, właśnie w ten sposób najłatwiej kreować atmosferę  

Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia

Twórz klimat dzięki podświetlanym meblom

Mniej oczywistym, a bardzo praktycznym rozwiązaniem o walorach dekoracyjnych, jest wykorzystanie mebli z funkcją podświetlania. Jest to sprytny zabieg aranżacyjny, dający możliwość personalizacji wnętrza i doboru odpowiednich dodatków. Światło wtedy jest delikatne i ma służyć nadaniu przestrzeni klimatu, czy elegancji.

Podświetlenie LED doskonale sprawdza się w witrynach ze szklanymi elementami. Białe lub kolorowe światło delikatnie rozprasza się na całej powierzchni półki, podkreślając stające na nich elementy dekoracyjne takie jak np. waza czy szklane akcesoria. Wtedy ten efekt uzyskuje wzmocnienie.  Ważne, aby zachować umiar – czasem jeden podświetlany mebel np. komoda czy witryna wystarczą, aby nadać wnętrzu smaku

Arkadiusz Jasiński, ekspert Agata S.A. ds. mebli skrzyniowych.

Agata SA_Witryna Alabaster.jpgAgata SA_Komoda Saint Tropez.jpgAgata SA_Witryna Lanao.jpgAgata SA_Witryna Moka.jpgAgata SA_Kredens Castilla.jpg

Królowa klimatu – sypialnia

Myśląc o pokoju, który najbardziej zasługuje na uwagę przy kreowaniu odpowiedniego nastroju, większość z nas postawi prawdopodobnie na sypialnię. Dla wypoczynku i właściwej regeneracji po całym dniu powinniśmy zaaranżować ciepłe, delikatne światło o barwie poniżej 6000 K.  Jeśli lubimy czytać przed snem, nie zapomnijmy o lampce na stoliku nocnym. Sprawdzi się ona znacznie lepiej, niż intensywne źródło światła. Jeśli wolimy postawić na pełen relaks zrezygnujmy czasem ze sztucznego światła i zapalmy kilka świec – sypialnia to odpowiednie miejsce na tego typu dekoracje.
Agata SA_Lampa stołowa.jpgAgata SA_Lampa stołowa GE L307.jpgAgata SA_Lampa stołowa Stole.png

Ciekawym pomysłem są też kinkiety, czyli lampki pełniące głównie funkcję zdobienia. Warto wiedzieć, że oświetlenie ścienne potrafi modyfikować optycznie przestrzeń: skierowane do góry (np. kinkiety) wizualnie zwiększy przestrzeń, natomiast skierowane do dołu zbuduje intrygujący nastrój, tworząc jednocześnie wrażenie obniżenia stropu. Oświetlenie jest trudne do samodzielnej aranżacji, wymaga wiedzy i wyobraźni przestrzennej. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty w Salonie pokazując np. rozkład pomieszczenia

Karol Jaworek, ekspert Agata S.A. ds. oświetlenia

Agata SA_Kinkiet Naomi.pnggata SA_Kinkiet Celine Smoke.jpgAgata SA_Kinkiet Jewelery.jpgAgata SA_Kinkiet Idana.jpg
Ostatecznie to, na jakie oświetlenie zdecydujemy się urządzając mieszkanie, będzie miało duży wpływ na to, jak się będziemy w nim później czuć i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Dlatego warto pamiętać o tym, aby przy doborze i rozmieszczeniu lamp myśleć w dużej mierze w sposób funkcjonalny.

Więcej o produktach:
https://www.agatameble.pl/Witryna Moka
https://www.agatameble.pl/Witryna Alabaster
https://www.agatameble.pl/Lampa wisząca Futura
https://www.agatameble.pl/Lampsa Spring
https://www.agatameble.pl/Kinkiet Idana
https://www.agatameble.pl/Kinkiet Naomi
https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Kinkiet Jewelery
 https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Lampa stołowa
 https://www.agatameble.pl/Lampa stołowa Ge L307
https://www.agatameble.pl/oswietlenie/Lampa stołowa Sole

O Agata SA.:
 Agata S.A. to sieć wielkopowierzchniowych salonów mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz w Polsce; obejmująca 21 wielkopowierzchniowych salonów zlokalizowanych zarówno w dużych, jak i średnich miastach w całym kraju. Agata S.A. poprzez punkty sprzedaży detalicznej i e-commerce oferuje kolekcje do pokoju dziennego, dziecięcego, sypialni, jadalni i kuchni, a także szeroką gamę produktów i akcesoriów do aranżacji wnętrz. Marka zapewnia dostęp do artykułów ponad 250 krajowych i zagranicznych producentów kilkudziesięciu marek własnych oraz szerokiego grona doradców, projektantów i ekspertów.
Więcej o Agata S.A: www.agatameble.pl

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Komunikat prasowy_Jak oświetlić wnętrze, aby nadać mu klimat_14.08.2017.docx

docx | 365 KB

Pobierz
Arkadiusz Jasiński__ekspert mebli skrzyniowych Agata S.A..jpg

grafika | 5,22 MB

Pobierz
Agata_FOGGIA_sypialnia.jpg

grafika | 5,95 MB

Pobierz
Karol Jaworek, ekspert oświetlenia Agata S.A..jpg

grafika | 5,09 MB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Naomi.png

grafika | 80 KB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Jewelery.jpg

grafika | 20,4 KB

Pobierz
Agata SA_Kredens Castilla.jpg

grafika | 27,5 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa Stole.png

grafika | 92 KB

Pobierz
Agata SA_Kinkiet Idana.jpg

grafika | 9,33 KB

Pobierz
gata SA_Kinkiet Celine Smoke.jpg

grafika | 59,3 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Lanao.jpg

grafika | 15,5 KB

Pobierz
Agata SA_Komoda Saint Tropez.jpg

grafika | 9,01 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa wisząca Skeleton.jpg

grafika | 23,6 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Moka.jpg

grafika | 13,6 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa.jpg

grafika | 26,7 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa sufitowa Spring.jpg

grafika | 12,6 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa wisząca Futura.jpg

grafika | 11,1 KB

Pobierz
Agata SA_Witryna Alabaster.jpg

grafika | 10,2 KB

Pobierz
Agata SA_Lampa stołowa GE L307.jpg

grafika | 15,5 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Karnawałowe metamorfozy w Twoim domu

temu

Trwający karnawał to idealna okazja, aby zorganizować przyjęcie dla znajomych i przyjaciół. Zadbaj o wyjątkową oprawę spotkania i odmień swoje mieszkanie dzięki aranżacyjnym dodatkom, które wykreują znakomitą atmosferę!  
Kilka pomysłów na drobne upominki na Dzień Babci i Dziadka

temu

Przypadający na 21 stycznia Dzień Babci oraz na 22 stycznia Dzień Dziadka to idealny moment, aby obdarować te bliskie każdemu z nas osoby. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji niedrogich upominków od salonów Agata, które ucieszą naszych drogich seniorów!  
To już pewne – ten kolor zdominuje 2018 rok!

temu

Przypuszczeń było wiele. Teraz już wiemy – według Instytutu Pantone kolorem roku 2018 będzie Ultra Violet. Jak wprowadzić go do wnętrz? Odważnym polecamy zmianę koloru ścian. Tym, którzy nie chcą aż tak dużych rewolucji w domu, wraz z salonami Agata podpowiadamy, jak stworzyć modne wnętrze niewielkim kosztem.
Nie masz jeszcze świątecznych prezentów? Sprawdź kilka ciekawych pomysłów!

temu

Święta tuż tuż, a Ty wciąż nie masz pomysłu na prezenty dla najbliższych? Nie martw się! Poniżej znajdziesz przewodnik last minute, czyli kilka zestawów dodatków do aranżacji wnętrz w różnych stylach, dla różnych osobowości. Sprawdź, czy znajdziesz coś dla bliskiej Ci osoby!

Romantyczne wnętrze - jak je urządzić?

Aranżacja wnętrza w stylu romantycznym to przede wszystkim jasne kolory mebli oraz delikatne, pastelowe dodatki. Dzięki nim przestrzeń stanie się subtelna i stylowa. Jak odmienić cztery kąty i nadać im subtelnej magii podpowiada Natalia Nowak, ekspert aranżacji wnętrz Agata S.A.